مسئولیت-کیفری-مصرف-کنندگان-مواد-مخدر-(مستی-خشک)
مسئولیت کیفری مصرف کنندگان مواد مخدر (مستی خشک)
فرمت فایل دانلودی: .docx
فرمت فایل اصلی: docx
تعداد صفحات: 157


مسئولیت کیفری مصرف کنندگان مواد مخدر
تعداد صفحات : 157
قابل ویرایش

مقدمه

اراده و اختیار در ارتکاب جرم نقشی اساسی ایفا می کند و سلب اراده باعث عدم مسئولیت کیفری می شود ومصرف مواد مخدر و روان گردان اراده و اختیار که از عوامل مسئولیت کیفری است ،را تحت تاثیر قرار می دهد.

نرخ جرایمی که در ایران بر اثر سوء مصرف مواد مخدر ارتکاب می یابد بالا است. بعضی از این مواد چنان تاثیری بر سیستم مغزی عصبی انسان اثر می گذارند، که اراده و اختیار (عنصر معنوی جرم ) را مختل نموده به گونه ای که اختیار را از انسان سلب می کند.

تاثیر مصرف مواد مخدر بویژه از نوع شیمیایی آن روی سیستم عصبی فرد مصرف کننده بسیار مخرب و ویرانگر است گاهی آنها را دچار توهم می کند بطوری که به هر کسی که اطرافشان می بینند بدبین می شوند و این بدبینی بعضی اوقات منجر به وقوع حوادث ناگواری خواهد شد. (اعتماد, 1385, ص. 7)

در بیشتر جنایت های خیابانی یکی از طرفین یا هر دو معتاد و مصرف کننده مواد مخدر هستند و در اعترافاتشان به این موضوع اشاره می کنند که هنگام ارتکاب جرم و جنایت چون مواد مصرف کرده بودند حالت طبیعی و عادی نداشته اند. زایل شدن عقل و تحریک اعصاب دو نمونه از تاثیرات مخرب و منفی مصرف مواد مخدر شیمیایی و صنعتی است که این روزها در جامعه به وفور یافت می شود . (اعتماد, 1385, ص. 7)

بر طبق نظر فشار اجتماعی ، افزایش سوء مصرف مواد ، در نرخ افزایش جرم بازتاب داده می شود. در واقع مطالعات، همبستگی قابل توجهی را بین جرم و سوء مصرف مواد مخدر نشان می دهد. این ، می رساند که در بعضی از موارد اعتیاد به مواد مخدر می تواند منجر به آشفتگی دائمی ذهنی شود که به طور ارگانیکی شبیه به اختلال هایی روانی هستند که در اثر بیماریهای مغزی ایجاد شده اند . (CARTER-YAMAUCHI, 1998, p. 13)

بنابر این مواد مخدر و روانگردان می توانند بر مسئولیت کیفری موثر واقع شوند.

ادامه مطلب

کتاب مدارهای میکرو الکترونیک سدرا – اسمیت (ویرایش پنجم) ترجمه فارسی

پاورپوینت مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان ایران مصالح و فرآورده های ساختمانی

دانلود پاورپوینت درس بازرگانی بین الملل دکتر محمد حقیقی

مواد ,مصرف ,مخدر ,کیفری ,مسئولیت ,جرم ,مواد مخدر ,مسئولیت کیفری ,مصرف مواد ,سوء مصرف ,و اختیار

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Eric ویستا سازه afn-furniture هخامنش کرمان dfgtrter مطالب اینترنتی شرکت خدماتی نظافتی ره پاکان تجهیزات دندانپزشکی minssigncambnalt رونق تولید